Skip to content

261-265 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block6
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description2SB2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,916
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
23%
Improvement Value:$421,000
77%
Total Assessment$546,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,056+1.6%
2024$14,813+3.9%
2023$14,251+2.3%
2022$13,937+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

DeedBook 10183, Page 210Recorded4/16/2015

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

DeedBook 9962, Page 103Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 7912, Page 1890