Skip to content

103 Conard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$114,900
Last Sale Date
Jan 8, 1988

Property Information

Block70
Lot5.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,223
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
38%
Improvement Value:$291,300
62%
Total Assessment$468,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,283+1.5%
2024$10,132+4.1%
2023$9,732+2.4%
2022$9,506+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$114,900

To:

Sq Ft2,223DeedBook 4273, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1925