Skip to content

1107 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2012

Property Information

Block72
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,100
41%
Improvement Value:$305,900
59%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,539+1.5%
2024$10,384+4.1%
2023$9,974+2.4%
2022$9,743+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 9457, Page 166

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5044, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1924