Skip to content

1106 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block72
Lot4.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
42%
Improvement Value:$286,700
58%
Total Assessment$496,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+1.5%
2024$9,364+4.1%
2023$8,994+2.4%
2022$8,786+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$501,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 12682, Page 620

Property Sale

Sale
$289,900
Sq Ft1,576DeedBook 11243, Page 538Recorded10/25/2019

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 8695, Page 497

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5155, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1934