Skip to content

1012 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1914

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 19, 1984

Property Information

Block73
Lot3.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SFS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,905
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,700
32%
Improvement Value:$518,900
72%
Total Assessment$721,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,964+1.5%
2024$13,759+4.1%
2023$13,216+2.4%
2022$12,910+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft2,905DeedBook 4003, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1914