Skip to content

925 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$280,500
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block74
Lot23.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
51%
Improvement Value:$201,000
49%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,246+1.5%
2024$7,140+8.1%
2023$6,607+2.5%
2022$6,449+2.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$280,500

To:

Sq Ft936DeedBook 11705, Page 783

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 10052, Page 142Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9054, Page 472

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7387, Page 1896

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5234, Page 247

Property Sale

Sale
$29,000

Property Built

Built

Year Built: 1934