Skip to content

927 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 1985

Property Information

Block79
Lot17.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
39%
Improvement Value:$322,700
61%
Total Assessment$532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,832+1.5%
2024$10,669+4.2%
2023$10,238+2.4%
2022$9,995+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928