Skip to content

320 Dill AveCollingswood, NJ 08108

Built 1952

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Feb 14, 2021

Property Information

Block79
Lot22.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description1SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,800
50%
Improvement Value:$206,700
50%
Total Assessment$413,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,486+1.5%
2024$7,376+4.1%
2023$7,085+2.4%
2022$6,921+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft1,270DeedBook 11723, Page 40

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 9951, Page 815Recorded1/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952