Skip to content

1009 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block80
Lot9.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,200
37%
Improvement Value:$343,900
63%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+1.5%
2024$10,946+4.1%
2023$10,514+2.4%
2022$10,270+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 12387, Page 1379

Property Sale

Sale
$41,000

Property Built

Built

Year Built: 1920