Skip to content

1110 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Feb 26, 2004

Property Information

Block81
Lot2.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
37%
Improvement Value:$350,800
63%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,517+1.5%
2024$11,348+4.1%
2023$10,899+4.0%
2022$10,478+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,828DeedBook 7396, Page 50

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5059, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1924