Skip to content

729 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1931

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Jul 20, 1987

Property Information

Block84
Lot11.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
37%
Improvement Value:$357,800
63%
Total Assessment$567,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,788+1.5%
2024$11,615+4.1%
2023$11,156+2.4%
2022$10,898+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 4275, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1931