Skip to content

618 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$36,400
Last Sale Date
Nov 13, 1978

Property Information

Block85
Lot5.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,200
37%
Improvement Value:$331,600
63%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+1.5%
2024$9,922+4.1%
2023$9,530+2.4%
2022$9,309+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$36,400

To:

Sq Ft1,560

Property Built

Built

Year Built: 1925