Skip to content

601 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block86
Lot27.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,300
53%
Improvement Value:$183,900
47%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,500+1.5%
2024$10,346+4.1%
2023$9,937+2.4%
2022$9,707+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,000

Property Built

Built

Year Built: 1946