Skip to content

731 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Price
$315,586
Last Sale Date
Jan 27, 2015

Property Information

Block87
Lot11.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,100
36%
Improvement Value:$367,400
64%
Total Assessment$577,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+1.5%
2024$12,230+4.1%
2023$11,747+11.0%
2022$10,579+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,586

To:

Sq Ft1,368DeedBook 10157, Page 689

Property Sale

Sale
$305,500
DeedBook 9586, Page 1844

Property Sale

Sale
$240,900
DeedBook 7772, Page 302

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 7392, Page 1254

Property Built

Built

Year Built: 1945