Skip to content

735 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block87
Lot11.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1.5SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,900
54%
Improvement Value:$184,200
46%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+1.5%
2024$10,575+4.1%
2023$10,158+2.4%
2022$9,922+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945