Skip to content

739 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2013

Property Information

Block87
Lot9.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,700
64%
Improvement Value:$117,300
36%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+1.5%
2024$8,814+4.1%
2023$8,465+2.4%
2022$8,269+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8349, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 1963