Skip to content

28 E Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block8
Lot6.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,600
37%
Improvement Value:$297,100
63%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445+1.5%
2024$8,320+4.1%
2023$7,992+2.4%
2022$7,807+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 12123, Page 878

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 10409, Page 1574Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$51,750

Property Built

Built

Year Built: 1925