Skip to content

515 Bettlewood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block90
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,582
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,800
31%
Improvement Value:$522,000
69%
Total Assessment$754,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,546+1.5%
2024$14,333+4.1%
2023$13,766+2.4%
2022$13,448+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft4,582DeedBook 12572, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1920