Skip to content

634 S Atlantic AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$96,560
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block92
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
42%
Improvement Value:$258,500
58%
Total Assessment$444,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,168+1.5%
2024$11,004+4.1%
2023$10,569+2.4%
2022$10,324+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$96,560

To:

Sq Ft1,835DeedBook 10783, Page 41

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7750, Page 1665

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5005, Page 540

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4084, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1900