Skip to content

736 S Atlantic AveCollingswood, NJ 08108

Built 1972

Last Sale Price
$55,900
Last Sale Date
May 11, 1984

Property Information

Block93
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,600
67%
Improvement Value:$91,400
33%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,421+1.5%
2024$7,311+4.1%
2023$7,023+2.4%
2022$6,860+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$55,900

To:

Sq Ft1,040DeedBook 3968, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1972