Skip to content

714 S Atlantic AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block93
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,100
33%
Improvement Value:$390,800
67%
Total Assessment$579,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,691+1.5%
2024$11,520+4.1%
2023$11,064+2.4%
2022$10,808+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5259, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1920