Skip to content

13 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$23,500
Last Sale Date
Jun 21, 1974

Property Information

Block94
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage23.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,400
39%
Improvement Value:$253,500
61%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,814+1.5%
2024$7,696+4.3%
2023$7,382+2.5%
2022$7,205+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$23,500

To:

Sq Ft1,778

Property Built

Built

Year Built: 1909