Skip to content

605 N Atlantic Ave #313Collingswood, NJ 08108

Built 2007

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block96.01
Lot13
QualifierC0313
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
27%
Improvement Value:$330,100
73%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+1.5%
2024$11,886
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,525DeedBook 12328, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 2007