Skip to content

690 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block96.01
Lot17.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class---
Description2SB1G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,500
24%
Improvement Value:$475,500
76%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,605+1.6%
2024$13,385+3.9%
2023$12,877+2.3%
2022$12,594+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 12531, Page 756

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5246, Page 303