Skip to content

33 Collings AveCollingswood, NJ 08108

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block96.01
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,100
47%
Improvement Value:$333,900
53%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,250+1.6%
2024$13,036+3.9%
2023$12,542+2.3%
2022$12,266+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,724

To:

Sq Ft1,300DeedBook 8846, Page 41

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5248, Page 870