Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
554 Haddon AveCollingswood, NJ 08108
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2008
Property Information
Block97
Lot5.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08
Building Details
Building Class---
Description2SBCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$107,700
40%
Improvement Value:$163,300
60%
Total Assessment$271,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,395 | +1.7% |
| 2024 | $8,259 | +3.9% |
| 2023 | $7,946 | +2.3% |
| 2022 | $7,771 | +2.1% |
Property History
No events match the selected filters.