Skip to content

817 Merrick AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block98
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
50%
Improvement Value:$217,600
50%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,582+1.5%
2024$8,453+4.2%
2023$8,109+2.4%
2022$7,915+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927