Skip to content

601 Lees LnCollingswood, NJ 08108

Built 1977

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block99
Lot12.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SAGOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,500
30%
Improvement Value:$490,300
70%
Total Assessment$699,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,724+1.5%
2024$13,522+4.1%
2023$12,988+2.4%
2022$12,687+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,378DeedBook 11411, Page 173

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 9844, Page 936Recorded7/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 9479, Page 1657

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 8577, Page 1591

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5091, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1977