Skip to content

15 E Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block9
Lot8.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
26%
Improvement Value:$543,200
74%
Total Assessment$734,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,635+11.3%
2024$12,253+4.1%
2023$11,769+2.4%
2022$11,497+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,700DeedBook 11496, Page 445

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5198, Page 400

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4247, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1925