Skip to content

29 Fairmont AvenueSicklerville, NJ 08081

Built 1998

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block16121
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityGloucester Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
35%
Improvement Value:$104,400
65%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,806+2.8%
2024$6,618+2.9%
2023$6,432+0.1%
2022$6,427+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$144,900

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8059, Page 573

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 5013, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$6,600
DeedBook 4379, Page 705