Skip to content

197 Hampshire RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1981

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Dec 6, 1991

Property Information

Block17001
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityGloucester Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
35%
Improvement Value:$36,400
65%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,391+2.8%
2024$2,325+2.9%
2023$2,260+0.1%
2022$2,258+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000

To:

Sq Ft1,250DeedBook 4532, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$33,990