Skip to content

2226 40th StPennsauken, NJ 08110

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block4511
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityPennsauken Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SFVLUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
18%
Improvement Value:$257,000
82%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,670+2.0%
2024$4,580+7.7%
2023$4,252+6.1%
2022$4,008-1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5288, Page 437

Property Sale

Sale
$37,650
DeedBook 4038, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1938