Skip to content

1816 West River DrPennsauken, NJ 08110

Built 1929

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Sep 30, 1982

Property Information

Block717
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityPennsauken Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5SFWDFPFA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,299
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
19%
Improvement Value:$221,600
81%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,231+2.0%
2024$5,130+7.7%
2023$4,764+6.1%
2022$4,489-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000

To:

Sq Ft1,299DeedBook 3857, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1929