Skip to content

2116 43rd StPennsauken, NJ 08110

Built 1926

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block816
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityPennsauken Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SFVL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,511
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
18%
Improvement Value:$253,800
82%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+2.0%
2024$6,786+7.7%
2023$6,301+6.1%
2022$5,939-1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,511DeedBook 12477, Page 1033

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft2,249DeedBook 11912, Page 132Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4976, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1926