Skip to content

513 Glider Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1968

Last Sale Price
$61,900
Last Sale Date
Jun 6, 1986

Property Information

Block101.01
Lot42
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,375
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
23%
Improvement Value:$123,500
77%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+2.8%
2024$5,809+4.6%
2023$5,556+0.9%
2022$5,505+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$61,900

To:

Sq Ft1,375DeedBook 4135, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1968