Skip to content

43 Pinewood Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971
Other Exempt

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block10201
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,886
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
24%
Improvement Value:$133,300
76%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$5,002+2.8%
2012$4,867+3.7%
2011$4,692+1.1%
2010$4,642+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 9353, Page 695

Property Sale

Sale
$93,550
DeedBook 9175, Page 1305

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7843, Page 91

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 3442, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1971