Skip to content

18 Pershing Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971
Other Exempt

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block10206
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,006
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
33%
Improvement Value:$85,000
67%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$3,390+1.1%
2010$3,353+3.0%
2009$3,256+2.8%
2008$3,167+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft1,006DeedBook 8418, Page 843

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4153, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1971