Skip to content

515 Surrey Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block103
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class10
Description2SCB-10 UNITS
Dwellings10
ZoningRL
Sq Footage9,702
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
43%
Improvement Value:$218,900
57%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,941+2.7%
2024$14,546+4.4%
2023$13,938+0.9%
2022$13,815+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,300,000

From:

To:

Sq Ft9,702DeedBook 10736, Page 1844Recorded10/19/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,425,000
DeedBook 9421, Page 1602

Property Sale

Sale
$795,000
DeedBook 4987, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 4106, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1960