Skip to content

502 Main Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1969

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 31, 2013

Property Information

Block104
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,320
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
25%
Improvement Value:$118,200
75%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,157+2.7%
2024$5,995+4.4%
2023$5,744+0.9%
2022$5,693+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9958, Page 1404Recorded1/31/2014

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9884, Page 1331Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4425, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1969