Skip to content

6 Wagon Wheel DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block1101.01
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page11.1

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,378
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$117,100
77%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,454+1.4%
2020$5,380+1.8%
2019$5,284+1.3%
2018$5,217+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 11072, Page 1635

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 10967, Page 88Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7802, Page 1615

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4967, Page 552

Property Sale

Sale
$109,455
DeedBook 4485, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1989