Skip to content

100 Colts Neck DriveSicklerville, NJ 08081

Built 2005

Last Sale Price
$185,159
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block1103.01
Lot86
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page11.3

Building Details

Building Class35
Description3SF
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$131,700
79%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+2.7%
2024$6,333+4.4%
2023$6,068+0.9%
2022$6,015+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,159

To:

Sq Ft2,240DeedBook 11683, Page 779

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 9320, Page 265

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8122, Page 1232

Property Sale

Sale
$240,290
DeedBook 7912, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 2005