Skip to content

29 Colts Neck DriveSicklerville, NJ 08081

Built 2004

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block1103.02
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page11.3

Building Details

Building Class35
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage2,440
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$140,000
80%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,829+2.7%
2024$6,648+4.4%
2023$6,370+0.9%
2022$6,314+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft2,440DeedBook 11189, Page 1802

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 8847, Page 1179

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 8408, Page 840

Property Sale

Sale
$218,515
DeedBook 7562, Page 1596

Property Built

Built

Year Built: 2004