Skip to content

13 Saddle Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 2003

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 6, 2008

Property Information

Block1103.03
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page11.3

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,596
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$124,200
78%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,212+2.7%
2024$6,048+4.4%
2023$5,795+0.9%
2022$5,744+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 8780, Page 1878

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 7773, Page 1540

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 7070, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 2003