Skip to content

11 Cross Hill RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1992

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block1105.03
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page11.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage2,236
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$170,100
76%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,783+2.7%
2024$8,552+4.4%
2023$8,194+0.9%
2022$8,122+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,236DeedBook 12107, Page 751

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 5220, Page 771

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5002, Page 262

Property Sale

Sale
$149,585
DeedBook 4565, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1992