Skip to content

42 Meeting House CircleSicklerville, NJ 08081

Built 1996

Last Sale Price
$249,795
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block1105.04
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page11.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage2,323
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$184,300
77%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,337+2.7%
2024$9,091+4.4%
2023$8,711+0.9%
2022$8,634+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$249,795

To:

Sq Ft2,323DeedBook 10990, Page 1647

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,323DeedBook 10863, Page 373Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8707, Page 1714

Property Sale

Sale
$302,450
DeedBook 7824, Page 1753

Property Sale

Sale
$159,690
DeedBook 4948, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1996