Skip to content

16 Lyric Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1975

Last Sale Price
$147,125
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block11101
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage968
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
35%
Improvement Value:$39,000
65%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,341+2.7%
2024$2,279+4.4%
2023$2,184+0.9%
2022$2,165+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$147,125

To:

Sq Ft968DeedBook 12567, Page 523

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 8675, Page 1266

Property Sale

Sale
$28,821
DeedBook 7100, Page 674

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4572, Page 70

Property Sale

Sale
$15,001
DeedBook 4423, Page 95

Property Sale

Sale
$26,500

Property Built

Built

Year Built: 1975