Skip to content

7 Villanova Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1973

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block11201
Lot104
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
27%
Improvement Value:$59,700
73%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,188+2.7%
2024$3,104+4.4%
2023$2,974+0.9%
2022$2,948+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8025, Page 485

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4964, Page 194

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4205, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1973