Skip to content

36 Villanova Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1973

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block11201
Lot75
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,552
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
30%
Improvement Value:$52,100
70%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,891+2.7%
2024$2,815+4.4%
2023$2,697+0.9%
2022$2,674+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 11939, Page 1604

Property Sale

Sale
$33,745
DeedBook 5181, Page 743

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4478, Page 190

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 3985, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1973