Skip to content

18 Villanova Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block11201
Lot93
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,180
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
28%
Improvement Value:$56,300
72%
Total Assessment$78,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,055+2.7%
2024$2,975+4.4%
2023$2,850+0.9%
2022$2,825+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 11697, Page 609

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 11068, Page 1643Recorded2/12/2019

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 8080, Page 1759

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 7323, Page 1573

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 7239, Page 1394

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4174, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1973