Skip to content

229 Vista Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1988

Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block11401
Lot79
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
22%
Improvement Value:$78,000
78%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,902+2.7%
2024$3,799+4.4%
2023$3,640+0.9%
2022$3,608+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8200, Page 297

Property Sale

Sale
$55,100
DeedBook 5258, Page 787

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4624, Page 269

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4356, Page 215

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4317, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1988